PROMOCJA
Jak bezpiecznie usunąć eternit i nie ponieść znacznych kosztów.
Na mocy polskiego prawa azbest nie może być wykorzystywany dłużej jak do 31 grudnia 2032r.
Mając jednak na względzie polskie realia warto znać choćby podstawy bezpiecznego usuwania eternitu, by wiedzieć, czy faktycznie wynajęliśmy fachowców. Oto kilka uwag jak powinno się usuwać eternit z naszych dachów:
- Przede wszystkim pracownicy wchodzący na dach pokryty eternitem powinni być ubrani w odpowiednią odzież ochronną: kombinezony (może być jednorazowy), buty, maskę przeciwpyłową. Reguluje to Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 14 października 2005 r.
- Przed przystąpieniem do demontażu płyt należy je mocno zwilżyć wodą, by włókna azbestu nie unosiły się w powietrzu.
- Demontaż płyt eternitowych powinien się odbywać w miarę możliwości w całości, bez kruszenia, łamania. Resztki eternitu po demontażu należy usunąć również metodą "na mokro".
- Zdemontowane płyty powinny być zapakowane szczelnie w mocne folie i umieszczone najlepiej na paletach.
- Ostatnim etapem jest przewiezienie eternitu na składowisko odpadów niebezpiecznych.
Tak wykonana usługa usunięcia eternitu zdecydowanie zwiększa nasze bezpieczeństwo w trakcie jej wykonywania .
Jest to program zastępujący dotychczasowy "Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest, stosowanych na terytorium Polski". Z ramienia Ministra Gospodarki koordynację i zarządzanie prowadzi Główny Koordynator - Tomasz Bryzek - Radca Ministra w Departamencie Instrumentów Wsparcia. Zadaniem Pana Tomasza Bryzka przede wszystkim zapewnienie efektywnej realizacji wszystkich zadań finansowanych bezpośrednio ze środków budżetowych pozostających w dyspozycji Ministra Gospodarki.