PROMOCJA
Izolacje fundamentów
Poziomą izolację fundamentów ma na celu wyeliminować tzw. podciąganie kapilarne (jest to wciąganie wilgoci przez mury i przenoszenie jej w górę – na ściany). Zamieszcza się ją pomiędzy ławą i ścianą fundamentową oraz we wszystkich miejscach, w których ściany fundamentowe i zewnętrzne się stykają. W rezultacie wilgoć nie jest transportowana w górę i pozostaje w dolnych warstwach fundamentów. Dodatkową zaletą wykorzystania poziomej izolacji fundamentów jest oddzielenie nad ziemią i ścian fundamentowych, co zmniejsza tempo niszczenia fundamentów wraz z upływającym czasem. Materiałem wykorzystywanym do tego typu izolacji jest najczęściej papa (termozgrzewalna, czy też na włókninie) lub folia PE w kilku warstwach (w przypadku izolowania warstw posadzkowych podłóg na parterze lub w piwnicy).
Pionowa izolacja fundamentów znajduje się na ścianach fundamentowych i chroni je przed wnikaniem wilgoci z ich otoczenia (np. przed wodami opadowymi, gruntowymi). W tego typu izolacji istotne jest jej odpowiednie zabezpieczenie przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, gdyż inaczej straci ona swoje parametry. Dla różnych warunków gruntowych stosuje się różne rodzaje pionowej izolacji fundamentów:
lekką – w przypadku gruntu dobrze przepuszczającego wodę (nie istnieje ryzyko dużego zawilgocenia murów) oraz dla fundamentów powyżej lustra wód gruntowych,
średnią – wykorzystywana dla nieprzepuszczalnych gruntów,
ciężką – dla warunków ekstremalnych, w których woda napiera na fundamenty (dlatego też musi być odporna na ciśnienie przez nią wywierane) oraz dla fundamentów stale lub okresowo znajdujących się poniżej lustra wód gruntowych.
W przypadki izolacji pionowej najczęściej wykorzystywanymi materiałami są masa bitumiczna (do izolacji lekkiej), papa (na lepiku, stosowana w przypadku izolacji ciężkiej i średniej), folia polietylenowa (również izolacja średnia i ciężka) oraz specjalna zaprawa wodoszczelna.
W gruncie zawsze znajduje się pewna ilość wilgoci, a czasem też woda. Gdybyśmy pozostawili ściany fundamentowe bez zabezpieczenia, wchłonęłyby ją niemal jak gąbka. Dlatego właśnie osłania się je izolacją pionową – od strony gruntu, a często też od strony wewnętrznej budynku. Hydroizolację układa się najczęściej bezpośrednio na ścianie fundamentowej i osłania materiałem termoizolacyjnym.